15 Ağustos 2009 Cumartesi

Eleştirilmezlik ve Bilet Fiyatı


Fenerbahçe yönetiminin, bilet fiyatlarının fazlalığı ile ilgili yaptığı açıklamada "Taraftarın ortak kanısı" olan bir sıkıntıyı "medya spekülasyonu" olarak değerlendirmesi bir yana, açıklamanın içerisinde dayanılan "kesinti" gerekçesi hakikaten çok acı ve komik.

Bu kesintiler sadece Fenerbahçe'den yapılmadığına göre, açıklamanın meali şu:
"Görüldüğü gibi kesintinin yekunu oldukça büyük bir meblağ. O yüzden biz de bunları size yaslamak zorundayız. İşinize gelmiyorsa başka takımı tutun"

Stadyumda "Büyük Fenerbahçe'nin Büyük Taraftarı" anonslarıyla anılan ve zaman zaman resmi ağızlardan vefakarlığı ve cefakarlığı övülen bir kitleye reva görülen muamele bu mu? Bu.
Müstahak mı? Hayır.
Sürpriz mi? Değil.

Yönetimin kurumsal anlamdaki yanlışları her eleştirildiğinde, eleştiren her insana yapıştırılan yaftalar şunlar oldu:
1. Tahir Kıran'ın ve Sadettin Saran'ın adamı olmak.
2. Hep Destek Tam Destek sloganına aykırı davranmak.
3. Yönetime sallamaya bahane aramak.

Şimdi bunları ısrarla söyleyenlerden bazıları bile (sadrazamın sol taşşağından düşmedikleri ve standart gelir grubunda yer aldıkları için) fahiş bilet fiyatlarına ve saçma açıklamalara karşı "Olmaz böyle şey" tellerinden çalıyorlar.

Bu komik açıklamaya dair uzun uzadıya analizlere ve detaylara girmeye gerek yok. "Ben herşeyi yaparım" edasıyla bir tek adam saltanatı yürütmek ve sıkıştığını hissedince ağızlara bir parmak bal çalmak, Cumhuriyet'in değil, monarşi idaresinin alamet-i farikasıdır.

Düne kadar bu idare şeklinin "en haksız" kararlarını savunanlar, bugün yanıldıklarını anlayıp tribünlerin ve tribüncülerin isyanına bir nebze de olsa hak veriyorlarsa, oturup "Biz nerede yanlış yaptık?" diye düşünmeliler. Kafaları çalıştırmaktan imtina edildiği sürece tarihin tekerrürü, tokadını atmaya devam eder.

2 yorum:

mcD dedi ki...

Abi müsadenle blogumda yayınlıyorum bu yazıyı

Canarino dedi ki...

Elbette kardeşim :)