22 Ağustos 2009 Cumartesi

Fenerbahçe'de Çelik Çomak

Sene 1916.

Fotoğraftakilerin hepsi de merhum şüphesiz.

Kalecinin hemen arkasında, kollarını göğsünün altında kavuşturan Galip Kulaksızoğlu. Sol yanındakiler, Sait Selahattin Cihanoğlu ve Şehit Arif. Ve bu maç özelinde daha önemli olan sağ yanındakiler ise Zeki Rıza Sporel ve Alaaddin Baydar.

Anadolu Kulübü'nden meşhur gazeteci Burhan Felek; Zeki Rıza ve Alaaddin isimki bu çocukları görünce takılmış bizimkilere; "Hayrola, buraya çelik çomak oynamaya mı geldiniz, Mustafa Bey?" diyerek.

Burhan Bey'in hitap ettiği Mustafa Bey, hemen Zeki Rıza'nın arkasında ayakta duran Elkatipzade Mustafa. Fenerbahçe'de bir çok branşın açılmasına bizzat ön ayak olan ve bütün bu branşlara altyapıdan oyuncu yetiştirmek gerektiğine inanan bir Fenerbahçe emekçisi. Fenerbahçe genç takımlarının kurucusu. Kısacası Fenerbahçe'de "Kimin heykeli dikilmeli?" sorusu sorulsa, adı ilk sıralarda geçmesi gerekenlerden. Zeki Rıza ile Alaaddin'i Fenerbahçe'ye kazandıran da o.

Çelik çomak oynamaya giden (!) Fenerbahçe, o gün Anadolu'yu 7-0 yendi. Dört golü Zeki Rıza, üç golü de Alaaddin attı. Çocuklar, çocuk oyunu oynamaya gelmişler ama futbol oynamışlardı.

Maç esnasında ve maçtan sonra Burhan Bey'in yüzünün ne hale geldiğini tasvir etmemiş hiç kimse. Fakat ben ne zaman adı verilen Spor Salonu'na gitsem ve ne zaman kendisinin büstünün önünden geçsem, o zamanlardan bir selam sarkıtıp, "Çelik çomak oynamaya geldik, Burhan Bey" demeyi adet edinmiştim. Buradan da bir selam duralım, değerli spor adamı ve Fenerbahçe mağduruna.

Ayrıca, sizinkiler güzel zamanlarmış, Burhan Bey. Sizlerin yanıbaşında durduğu için aramadığınız maneviyat, bizim zamanımızda en değerli taştan daha nadir bulunuyor.

1 yorum:

koskorcuk dedi ki...

Ya sporumuza basınımıza çok emeği gecmis ama yine de söylemeden geçmeyelim "Fenerbahçe Çok Pis Koyar"...

lazQli