19 Ağustos 2009 Çarşamba

Lübnan'da Bir Wnba Oyuncusu

Bir dönem Galatasaray'da da forma giyen ama o zamanlarda, müzmin sayılabilecek sakatlığı yüzünden Türkiye macerası çok uzun süreli olmayan eski Sacramento ve San Antonio oyuncusu Chantelle Anderson, 3 aylığına Lübnan Milli Takımı'nda oynayacakmış. Tabii biz böyle yakın coğrafyalara dair bu ilginç durumları; basketbol matbuatımız olmadığından ve dahi bayan basketbola dair internet üzerindeki çalışmaların çoğu da "Daboviç ve mabadı" ekseninde ilerlediğinden ancak hasbelkader haber alabiliyoruz. Bu vaziyeti de Chantelle'in blogundan öğrenmiş bulunduk. Buradan buyrun.

"Thoughts from the Middle East" başlıklı yazısında Lübnan'a dair izlenimlerinin yanında, Beyrut'ta tanıştığı, aslen Irak vatandaşı olan, Suriye'de mühendislik okuyan ve Lübnan'a gezmeye gelen Abbas isimli bir gençle sohbetini de anlatmış. Ona "Amerika'da yaşamanın nasıl bir şey olduğunu" anlatırken, az önce beraber çektirdikleri resmi facebook'a koymasını Abbas'tan istediğinde "uyandığını" söylüyor Chantelle. Çünkü Suriye'de facebook, youtube gibi paylaşım siteleri yasakmış. Gerisini kendisinden okuyalım.

"The conversation was pretty standard until he asked if I minded him posting a picture we had just taken on the internet. I asked if he was gonna put it on Facebook (several of my teammates have pages). He told me no, he didn’t have a Facebook page because the government didn’t allow them. Wait, what? I had never considered such a thing as not being allowed to have a Facebook page. But yes, in 2009, in Syria, sites like Facebook and You Tube are outlawed. And if they find you’re using a proxy to get around it (I didn’t know what that was but Abbas explained it’s a way to trick the system) they will cut off your internet connection. Ya, that was a wake-up call. We take so much more for granted than we realize. It made me think about how I might get shot for some of the things I write here on YB! My next thought was that preventing people from talking to each other, both locally and to those in other places (like America), is the best way to control their thinking. Isolation makes it difficult to aspire to better things and find ways to make them happen. And how much easier would it be to be yourself if you had the freedom to figure out who that was? Man, I never thought Facebook was a big deal. But for Abbas, and those like him, the overall issue is so much more than a social networking site."

Allaha şükür, bizim ülkemizde olay henüz facebook vb. bir sosyal iletişim sitesinin yasaklanmasın noktasına gelmedi. Fakat youtube'u yasaklayacak sınırı geride bıraktığımız da yadsınamaz. Bu demek oluyor ki aklıevvelin birisi gidip, falanca mahkemede facebook'a dava açacak kadar kafayı kırsa, o da mümkün. İşin Suriye'deki gibi proxyler aracılığıyla yasaklı sitelere girenlerin internetini kapatmaya varacağını sanmam ama "olmaz olmaz" dememek lazım. Yani bir nevi (Tamam, kendisi artık yok ama zihniyet dimdik ayakta) "Çıkmaz demeyin, şansınızı deneyin, Zahid Akmaaaaan"

Hiç yorum yok: