5 Ağustos 2009 Çarşamba

Türk Rorschach

Nihayet Watchmen'i izledim. Ben mi mabadımdan anlıyorum, yoksa atfedilen "Amerikan Rüyası'na sokup, sokuşturuyor. Çizgi roman kahramanları üzerinden Amerika'nın dünyanın kurtarıcısı olduğu propagandasına yol alınması ile ilgili trajikomik bir makara yapıyor" lafları tümüyle kolpa mı, bilmem ama zaten bir film de böyle tespit spotu altında izlenmez. Gülersin, hüzünlenirsin, gerilirsin, olur geçer. Bu anlamda fena bir film değil Watchmen.

Bizim gibi, herhangi bir macerayı hatmettikten kısa süre sonra, "Ulan acaba o ara kaçırdığımız bir şey olmuş mudur? Şöyle küçük bir cümle falan, ileride bir gün sonraki sayıları okuduğumuzda çakmamazlık olmasın" paranoyasıyla çift dikiş matbuat söken manyaklar için, çizgi romanı okumadan da Rorschach karakterini canlandıran adamın evsiz kılığında takılan adam olduğunu tahmin etmek zor değil. Bunun yanında, Jackie Earle Haley gerek ilk görünüşünde, gerekse ilerleyen dakikalarda mapus sahnelerinde "Lan bu herif ne kadar da Türk'e benzemiş, saç rengi dışında. Adeta ganyandan bir Muhacir Muhittin abi" dedirtiyor.

Bunun üzerine kendisinin filmografisine bakıldığında ise şu ilginç bilgiyle karşılaşmak mümkün. 1985 yılında, Mac Gyver'ın bir bölümünde rol almış. Karakterin adı / lakabı:
Turk

Godfather'da arz-ı endam eden Solozzo'dan sonra bir Turk'umuz daha oldu. Bilmediğimiz diğerlerinin yanında...

Hiç yorum yok: