25 Ağustos 2009 Salı

Fazla Açılmayın !

Açılımın içine Fenerbahçe dahil olduğu zaman böyle oluyor demek. Cumhuriyet'in takımına reva görülen muamele bu demek. Deve kini olmasa bile, fil hafızası vardır Fenerbahçe'de. Elbet bir gün buluşacağız, bu böyle yarım kalmayacak.

King Santillana ağabey'in bu yazısından başka söylenecek bir şey yok, bu maç için.

"Biz Fenerbahçe'yiz.. Ankara'dan başka Başkent bilmeyiz.."
(King Santillana)

10 yorum:

Barad - Dur dedi ki...

Hep "abartmak" olur zaten...Hep "şehre mal edilemez" zaten...Hep " başka yerlerde de olur" zaten...Her seferinde oluyosa bir şehirde bu olaylar bir sorun var demektir...Geçen sefer dışarıdan atılan taşlar,tuğlalar, bu sefer de bu olaylar işte... "Ama orda da böyle olmuştu yaaa" ağlak edebiyatını bıraksın herkes...

Hani hep deriz ya "ya usta öyle ya da böyle yeniceksin, olucak bitecek" diye...dün de Fenerbahçe kendine yakışanı yaptı...Yine yeni yeniden kendi işini kendi gördü geldi...koydu geldi...

koskorcuk dedi ki...

Sevgili Barad-Dur kardeşim. Diyarbakırda 3-5 senedir olan bir durum bu. Trabzon'da olanların yanında masum kalır. Trabzon'da 30 yıldır oluyor. Ve hep katlanıyor olanlar. Ne ilginç ama pkk ya karşı en fazla yürüyüş, eylemde Trabzon'da oluyor. Ayrıca Diyarbakır'da olan şehre mal edilemez ama Trabzon'da olan şehrin tamamını kapsar. Ne yapalım şimdi? Osmanlı Trabzon'u İstanbul'dan 8 sene sonra aldı. 1453 den bu yana İstanbul ama 1461 den bu yana Trabzon değil hala Rum Pontus. Trabzondaki Fenerbahçe nefreti potansiyeli Diyarbakırda olsa pkk zaten şehrede sokmaz, soksa da çıkarmaz. Ha stad işi başka sokak başka. Bu yüzden Diyarbakır'da stad dışını pkk demek hakkımız var. Ama Trabzon stad, şehir, dağ, taş topyekün saldırıda. Ne demeliyiz? Ankara'dan başka başkent tanımadığımız gibi Rum Pontus'u 1461 de tarihe gömdüğümüzü de unutmayalım. Pkk nın 25 senede yapamadığını bir Rizeli başbakanın yaptığını da unutmayalım. Ne oldu şimdi. Kürtler mi lazlar mı bölüyor? Yoksa Türkler bu oyunun her şekilde piyonu mu? Liverpool denen takımında a.q. bu arada. Gitti 515 TL.

lazQli

Bulut dedi ki...

Ankardan başka başkent tanımayanlar, "Cumhuriyet"inize ne oldu.

Canarino dedi ki...

İnsan gerizekalı olmayagörsün. Hemen gelip, yazılanı mabadından anlayarak, "Cumhuriyetinize ne oldu?" gibi yorumlar tam bir gerizekalı işi çünkü.

Aslında bu açıklamaya değmez ama biz yine de yapalım.

"Fenerbahçe Cumhuriyeti" tamlaması, Naci Barlas sayesinde, 1970'lerden bu yana kullanılıyor. Hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin mülki / idari / askeri amirleri de dahil olmak üzere yüz binlerce insan tarafından. Şimdi buraya gelip, aklınca "Cumhuriyet-Başkent" üzerinden laf sokmaya çalışan kıvrımsız beyinlilerin, merhum olsun, yaşayan olsun bir sürü insanla vatanperverlik yarıştırmasına gülmekten başka yapılabilecek bir şey yok.

İstanbul Valisi Muammer Bey de aynı yanılgıya düşmüş ve kongrede cevabını almıştı. O cevabı buraya da yazalım.
"Fenerbahçe Cumhuriyeti ideolojik bir Cumhuriyet değildir. Bir sevgi cumhuriyetidir."

Ha tabii, sevgiden sevgiye fark var. Böyle, senin gibi ukalalar için nasıl bir sevgiye cumhuriyet olduğunu merak ediyorsan, bir maç öncesi Kızıltoprak'ta Nazlı'nın önüne gitmeyi deneyebilirsin. Emin ol bu teorini dillendirdiğin anda çok sevilirsin. Kim bilir, belki hoşuna da gider. Ömrün boyunca sevilmek istersin.

Bulut dedi ki...

"Açılım" kelimesini alıp bir futbol müsabakasına bağlayan ve de bunu sanki Ankara'dan başka başkent varmış gibi "Ankara'dan başka başkent tanımayız"a bağlayan geri zekalı bir düşünceye de ancak böyle cevap reva görülür. Türk futbol tarihinde, Diyarbakır'da yaşanan bunun gibi yüzlerce olay varken ve bunların çoğu da o boklu dereden çıkmışken kalkıp olayı siyasete bağlamak asıl kıvrımsız beyinlerin işidir.

Rain96 dedi ki...

evet dün stad içinde ve dışında pkk nın provakasyonunu gördük. ancak tribünlerin çok büyük çoğunluğu buna uymayarak Diyarbakır şehrinin olaylar yüzünden pkk ya teslim edilmiş söylemlere maruz kalmasını engellemiştir. pkk saha içinde ve dışında az sayıda ama etkili bir eylem yapmıştır. baksanıza 1000 blog, 100 gazete tv bunu tartışıyor. terör propagandasını yine başarıyla yaptılar. çok tehlikeli ve organize bir oyun oynanıyor. Diyarbakırı ve kürt halkını dışlamak pkk ya yrdım etmektir. Trabzonda yaşananlar asla daha masum değildir. Ancak kör bir nefrettir. Acımak gerekir sadece. Ama dün olanlar için hesap sormak gerekir. O hesabı da siyasal iktidardan sormak lazım gerekir. Zira hatırlayınız ""memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler" demişti Gazi hazretleri. İşte o gün bu gün.

Barad - Dur dedi ki...

Bulut doğru konuş....

Canarino dedi ki...

Tamam işte, sen git verdiğim koordinatlara müsait bir vaktinde, bu cümlelerine muhatap bulacaksın orada.

Açma germe olsun, açılım olsun, saçılım olsun. Böyle değişik bir şekiller...

Hem belli mi olur, bir de sen girip, çıkarsın o boklu dereye. Resmin çekilir, nostaljik olur. Soranlara da "Burada yıllar önce insanlar yüzmeye geliyordu. O günlere bir atıfta bulunmak istedim. Aslında yalan söylüyorum. Sanaldan Fenerbahçe Cumhuriyeti'ne laf söyledim, analdan bu muamele reva görüldü bana" dersin.

"Demem" deme. Dedirtirler.

Canarino dedi ki...

Sen bir e-mail adresini ver de "kibarca"ya oradan devam edelim Bulut... Hadi bakalım.

ardiles dedi ki...

linç kampanyası başlamış ve tüm Diyarbakır'ı + Kürtleri hedef tahtası yapmışız. Aslında hepimiz bu maçın sonuna hazırdık. Ve linç kampanyamız start almayı bekliyordu. Bir utannç gecesi yaşadık ve bu utanç hepimizin. Kimse kimseden daha az veya daha fazla suçlu değil. web sitesinden özür dileyen Diyarbakırspor taraftarlarını alkışlıyorum.