6 Ağustos 2009 Perşembe

Postersiz Efsane


İlk resim Haziran 1977'de çekilmiş. Coşkulu bir biçimde poz veren bu kalabalık, Star Wars'ın gişe başarısından ötürü sevinçli, mutlu... Ayaktakilerden, en sağdaki, amatör küme emektar futbolcusu kılıklı abimizden, mutluluğun boyutunu anlıyoruz. Resimde tuhaf olan bir şey yok, filmin posteri dışında.
25 Mayıs 1977'de gösterime giren Star Wars'ın (o zaman birinci ama şimdi dördüncü) "A New Hope" bölümünün meşhur posterini, bu seriye ucundan bulaşmış herkes bilir.

Bu posterde; Luke daha antrenman dışında açmadığı lightsaberını He-Man misali gökyüzüne tutmuş, Leia "Ben bir episode'da kıçı başı sergileyeceğim ama dur bakalım, hangisine kısmet" şeklinde, elbiseyi yol yordam bilir hale getirmiş, Darth Vader "Bütün seriyi toplasanız benim karizmamı yakalayamazsınız" dercesine galaksi üstü bir bakışla durmuş, Death Star'a giden X-Wing'ler "Allah Allah deyip geçer Genç Osman" marşını söyler gibi bir edayla huruca geçmiş, kifayetsiz ama iyi niyetli C3PO ve alemlerin en kral robotu R2-D2 ise arka planda beklemişlerdi.

Meğerse bu poster, film gösterime girdiğinde, (yapılmışsa bile) henüz ortalarda yokmuş. Sadece ilk resimde arka fonda gözüken yazılı posterle idare ediliyormuş. Bu hususta referans sağlam. Mark Hamill bir röportajında,
"When [Star Wars] opened, we didn't have any poster -- we just had photographs outside the building." demiş. Aksini kanıtlayan herhangi bir bilgi de (şimdilik) yok.

Aşağıda da iki gösterime dair resimler var. Vesileyle, serinin önünde saygıyla eğiliyoruz...

Hiç yorum yok: