12 Ağustos 2009 Çarşamba

Naci Barlas : Bölüm VII

Anılara devam...
--------------------------------------------
Naci Barlas'ın Anıları - 2
Naci Barlas'ın Anıları - 3
--------------------------------------------
Bu arada bizim lise yıllarına rastlayan senlerde Fenerbahçe’nin B takımından bahsetmemek mümkün mü? Her önüne geleni yenen 1936-1937 İstanbul şampiyonu olan takım her maçta 5 ila 15 gol atarak şampiyon oluyordu. Hele Galatasaray’ın 6 adet A takım oyuncusu ile oynadığı son maçta küçük Fikret’in son dakikada attığı şahane gol ile şampiyon olmuştuk.

Tam bu sıralarda talebe ve asker sporcuların kulüplerde oynamaları yasaklanınca kulüpler B takımı çıkaramayacak duruma düştüler. Aynı zamanda b takım ligi de devam ediyordu. Bu sefer kulüpler b takımı maçlarını A takımdan aldıkları takviyelerle oynuyorlardı. Ve Beden Terbiyesi, Federasyon vs. her ne teşkilat ise alınan bu kararın ne kadar saçma sapan olduğunun idraki ile bu kargaşalığa hiç karışmıyordu. Hatta 1939 yılı B takımlar şampiyonası son maçı Fenerbahçe ve Galatasaray arasından tam kadro A takımlarınca oynanmış ve bizim Taka Naci’nin golleri ile 3-0’lık galibiyetimiz neticesinde Fenerbahçe B takımlar ligi şampiyonu olmuştur.

Fenerbahçe kulübü B takımı o zamanlar bizim yaş akranlarımız olduğu için ve maçlara para vermeden girmek imkanı daha kolay olduğumdan ve daha doğrusu her maçı kazandığımız için daha çok ilgi toplamaya başlamıştır. Hatta 1944 yılında hiç mağlup olmadan şampiyon olduk. Belki kimse hatırlamaz 1947 senesinde Fenerbahçe’nin 40. kuruluş yıldönümü bayramında (Fenerbahçe kulübünde 3 mayıs, Atatürk’ün kulübü ziyaret tarihini kulübün kuruluş yıldönümlerini bayramı olarak kutlanmaktadır) Fenerbahçe B takımı Galatasaray B takımını 6-1 yenmiştir.

Bakın Türk Futbolunun en feci hali nasıl başlıyor. 1948 yılında federasyon İstanbul’da bulunan stad azlığından ve haftada iki maç a takımları, 2 maçta B takımları maçlarına sahalar dayanmadığından, profesyonel kulüplerin amatör takım teşkili mecburiyetinin sona ermesi sebebiyle İstanbul kulüpleri de B takımlarını kaldırmışlardır.

Fenerbahçe kulübü 6 yıl sonra kongrede delegelerin ısrarı üzerine bu sefer profesyonel B takımını kurmuşsa da bir yıl sonra B takımının geniş kadrosunun profesyonelliğine ve masraflarının dayanamadığı gibi spor teşkilatının da ilgisizliği sebebiyle şubeyi kapatmıştır. Esasen B takımının yarısı A takımına geçmiş bulunuyordu.

Esasen 1946 yılında Fenerbahçe Genç Takımı da kurulmuştu. Genç takımı Mehmet Reşat Nayır çalıştırıyordu. Hatta hem Beşiktaş’ı hem Galatasaray’ı yenerek o sene genç takımlar şampiyonu olmuşlardı.

Şimdi Türkiye’de Fenerbahçe’yi çekemeyenler kıskananlar veya bilmeyenler; “Fenerbahçe futbolcu yer. Altyapıdan futbolcu yetiştirmez” gibi laflara sığınarak güya kulübü tenkit ederler. Halbuki 1914 yılında kurulan genç takımdan Mustafa Elkatip, Fahir, Bekir, Alaattin ve Zeki Rıza, Necip Şahin gibi 6 genç ilerde A takıma geçmiştir. 1924 yılında Genç Takımdan 7 kişi A takıma geçti. 1927 yılı genç takımı hem İstanbul genç takımlar şampiyonu olmuştur hem de o sene, Mehmet Reşat Nayır, Şevket Soley, Fikret Arıcan (sonradan büyük Fikret) Muzaffer, Fahri Eşbay, Niyazi Sel gibi futbolcular yetiştirmiş ve A takıma vermiştir. 1929’da keza devamlı galibiyetlerle Fenerbahçe kulübüne şampiyonluklar kazandırmıştır.

1933 cumhuriyetin 10. yılında tertiplenen Genç Takımlar İstanbul Şampiyonluğu yanında “Cumhuriyet Kupası” birincisi olmuştur.

1935’de genç takımlar müsabakalarına ara verilmiştir. Yukarıda söylediğim B takımları mazeretleri gibi.

1946 yılında tekrar Genç Takımlar İstanbul Şampiyonası ihdas edildi. Fenerbahçe Mehmet Reşat Nayır’ın çalıştırdığı genç takımla İstanbul Şampiyonu oldu. Türkiye öyle enteresan bir memleket ki 1949 yılında tekrar Gençler Şampiyonası kaldırıldı. Bu suretle kulüplerde bu şubelerini kapattılar.

Fakat Fenerbahçe Mehmet Reşat’ın antrenörlüğü altında genç takım şubesini devam ettirdi. Sonra benim çok yakın arkadaşım olan Reşat Erte’nin antrenörlüğü devri başladı.

Asıl mühim olan genç takım altyapısından milli takıma kadar yetişen Can Bartu, Avni, İsmail Kurt, Erdinç gibi yıldızları A takımına verdi.

1956 yılında bu sefer Fenerbahçe kulübü iki genç takım birden kurdu. Birisini eski emektar Esat Kaner diğerini de Boncuk Ömer çalıştırıyordu. Sonunda kulüp hiç anlaşılamayan bir sebeple bu şubeleri de tatil edecek ve altyapı ismi altında yıldızlar gençler vs. takımlarını kuracaktır.

Fenerbahçe’nin mazisini yaratanlar ve o günleri yaşayanlar ve yaşatanlar zaman zaman adeta gözleri yaşararak anlatırlardı. Bilhassa çok yakın dostluğumuz olan büyük Fikret (Arıcan) ve Mehmet Reşat Nayır’dan dinlediklerime dayanarak Fenerbahçe’nin Genç ve B takımının başarıları ve Türkiye spor camiasına başta Fenerbahçe olmak üzere yetiştirdikleri sporcuları anlatmak suretiyle Fenerbahçe’ye yapılan haksız ithamların yersiz olduğunu belirtmek tarihi bir görevdir.

Türkiye’nin kurulan ilk milli takımına Fenerbahçe 6 futbolcu vermiştir. İşte bu 6 futbolcu Fenerbahçe’nin alt yapısından hatta genç takımından gelmişlerdir.

Fenerbahçe kulübü Türkiye’de ilk genç takım kuran kulüptür.

Hiç yorum yok: