16 Mart 2010 Salı

Taraftar Akıyor, Taraftar!

Fotoğraf renksiz ama bilen bilir neresi olduğunu, anlayan anlar o hissiyatı. Şu hallere şahit olamamış yeni nesiller hakikaten şanssızlar.

Hani böyle "sanatsal gibi" olan resimleri anlatmak için, her noktası dakikalarca anlatılır ya. Bu da öyle bir fotoğraf bana kalırsa. Giden gitmiş şimdi, geriye kalanın ne olduğuna da siz karar verin işte.

14 yorum:

sallanyuvarlan.blogspot.com dedi ki...

eskiler hep böyleydi evet.60'lar 70'ler olabilir bu.öyle tahmin ediyorum. babam o zamanları gördü. gerçekten yıl kaç burda

Canarino dedi ki...

Fotoğraf, Fenerbahçe dergisinin Mayıs 1990 sayısından.

Taci YALÇIN dedi ki...

Keşke böyle fotoğrafları daha sık paylaşsan. Fotoğraftaki her yüzü dikkatle inceledim bir Fenerbahçeli olarak. Ve gurur duydum. Bir Fenerbahçeli olarak değil, bir futbolsever olarak. Teşekkürler.

koskorcuk dedi ki...

iyi de yine şişli ve Galatasaray taraftarı bunlar. Dergide Fener yazıyor mu? Hatta bayraklarda gs bayragı,ve hatta onde bir bayrak uzerinde tipexlenmiş kısım var, Gs ile alakalı yazı kapatılmış.

Canarino dedi ki...

Yazıyor abi :) Eğer öyle değilse, altına öyle yazmışlarsa ben şimdiki resmi dergiye bir şey demem, mirasmış derim :)

GP dedi ki...

Sayın canarino lütfen bu konuya açıklık getirin bende mail grubundan fenerli arkadaşlara attım bu fotoyu millet orası şişli diyor :)))
Bende diyorum samiyene akmışız demek ki:)

Canarino dedi ki...

Spor Sergi dönüşü de olabilir, bilinmez :)

koskorcuk dedi ki...

Seri dönüşü olamaz çünkü geliş yönü mecidiyeköy, gittikleri yön osmanbey. resim tam bulgar piskoposlugu önünde eski şişli kent sinemasının orası. hadi desek biz çıktık taksime yürüyoruz. kardeşim bütün bayraklar açık renkli, lacivert renk olsa daha koyu olur. Fenerbahçe olmadığı kesin bence :)

Adsız dedi ki...

evet sanırım fenerbahçe taraftarı, resmin sağ altında yer alan bir bayrağın sağ üst köşesinde türk bayrağı göze çarpıyo, ben pek rastlamadım bu şekildeki bir galatasaray bayrağına.

sallanyuvarlan.blogspot.com dedi ki...

ben yanılmışım,daha da eskilere gittim ben sanırım. ayrıca koskorcuk abimizin dediklerine de katılıyorum.Fenerbahçe taraftarı ne zaman yürüse o zamanlar hep bayrak olur öyle boş boş yürümez. yaşım itibariyle 90'ların sonuna yetişebildim..

GP dedi ki...

sayın koskorcuk teziniz mantıklı ama o zamanlar bayraklarda lacivert daha çok mavi gibiydi hatırlarsanız. Yani aslında kırmızı daha koyu bir renk o maviye göre.
Dolayısıyla daha sağlam bir kanıt bekliyorum sizden:)

koskorcuk dedi ki...

sayın GP bence en büyük kanıt (şaka bile olsa )bu resmin Fenerbahce dergisinde yayınlanmış olması (bizim dergiler genelde hata yapar mantıgından), 2. kanıt ise önlerde sallanan bir bayrak var ve orada tipexlenmiş bölge. Büyük ihtimal başka logo veya yazı... Tabi Türk bayragı olayına gelince sadece o seneler değil 1980 lerde ve hatta öncesinde her takımın renklerinin üstünde sol üst köşede Türk Bayrağı vardı. Fenerde çok Gs de az değildi yani. Birde resim Şişlide üst geçitden çekilmiş. Bunu çeken kişi Generbahce dergisinden olsa altına "Ali Sami Yenden çıkan Fenerbahçe taraftarı" yazardı. Oysa bu resim snki Kadıköy altıyoldan yürüyüş gibi yayınlanmış. Sadece Fenerbahçe taraftarı yazıyor.
Gelelim mavi olayına. 1980 lerden kalma köşesi bayraklı 6 tane bayrağım var. Bırak maviyi, lacivertin hayatında göreceğin en koyusu hepsi. sarılarda öyle. Mavili bayraklar ince kumaş ve üstünde komik sloganlar ya da En büyük ... yazan bayraklardı ve dogrudur 1990 larda yeni başlamışlardı.

GP dedi ki...

eywallah patron teşekkürler açıklama için.
Ben de tipekslenmiş bölümü gördüm, sanırım haklısınız o konuda. Ama nasıl böyle bir şey yapar dergi anlaması güç,
Tevekkeli, tipleri de çok tutmamıştım:)

Alper dedi ki...

Yalnız, forma satışlarında geldigimiz nokta inanılmaz. Üzerinde forma olan bir kişi bile göremedim. Şimdi olsa bırakın formayı; kaban, mont, polar, kazak vs. tam donanımlı taraftarlar var..

Eger mekan Şişli ise, o zamanlar maçlara ortak taraftar alınıyordu, yine de FB taraftarı olamaz mı?