22 Mart 2010 Pazartesi

"Lobi Yok" Demek Kolay. Neden Yok?

Bir "Fenerbahçe'nin lobisi yok" vaveylasıdır gidiyor senelerdir. Evet, yok. Olmadı. Bürokraside ve başka yerlerin türlü kademelerinde köşe başları hep Galatasaraylılar tarafından tutuldu. Ama neden?

Buna kafa yormayan, çözümleri üzerinde fikir yürütmeyen kitlelerin yokluktan şikayet etme hakkı var mı? Bana kalırsa, aynı "lobi" gibi o da yok...

"Örgütlenme" denen şey, bilmem kaç bilinmeyenli denklem değil. Ülkenin sosyal şartlarını iyi derecede, memleket tarihini ise orta miktarda bilmek "bir organizasyonun yayılması" için yeterli şartları insanın önüne getirir. Geriye, bu ahval ve şeraiti yontarak ortaya bir eser çıkartmak kalır. Tabii bunu alelade insanlar beceremez. Zanaat ister. İşte kendisine "lider" diyen adam bu işin "zanaatkarı" olmak zorundadır.

Bendeniz, herhangi bir konunun nedenini geçmişe bağlayarak "Efendim ne zaman oldu ki şimdi olsun..." diyen insanın varlık nedenine akıl erdiremiyorum. Tüm imkanlar ilerleyecek ve sen geçmişe atıf yaparak yerinde sayacaksın, öyle mi? O zaman sen neden varsın? Şikayet etmek için mi? Fenerbahçe camiasının durumu budur. "Ah bizim de Galatasaray kadar lobimiz olsaydı" demekten bitap düşmüş kitleler...

Temcit pilavı oldu artık... On küsur senedir kurumsallığın tahtını ele geçirmiş, zengin kulüpler arasında cirit atan Fenerbahçe kulüp bünyesindeki şirket müdürlerini bile rakip takım taraftarları arasından buluyorsa, herkes şapkasını önüne alıp düşünmeli. Sormalı, soruşturmalı. En azından arada sırada "Bu nasıl bir kulüp arkadaş? Milyonlarca taraftarı olduğunu iddia eden bir yapı, kendi kendisine yetecek sayıda adam bile yetiştiremiyor mu senelerdir?" diye bir silkelenmeli. Ama çıt yok. Yükle kabahati maziye, kurtul.

Şirket yönetmek ve bilanço idaresi ile "insan yönetmek" arasında fark olmasaydı, kütüphaneler dolusu "tarih" kitabının yanında, milyonlarca sayfa "örgütlü mücadele" bilgisi yatıyor olmazdı.

Uzun lafın kısası; bu durumu sorgulamadıktan ve icra makamına "Neden?" diye soramadıktan sonra "Lobi yok" demek malumu ilamdan öteye gitmez..

Formülü "Lobi=Alaattin Metin" sananlara saygıyla...

Hiç yorum yok: