8 Mart 2010 Pazartesi

Gururumuzsunuz!

Bu takım bize, bugünküne benzer çok mutluluk yaşattı. Saha içinde rakibi bu denli maskara ederek maç kazanmak futbol takımımız için ne kadar "a'cebülacâ'ib" bir durum ise, bu kızlar için bir o kadar sıradan. Onlara dair aklına ve dilinin ucuna "Helal olsun size" cümlesinden başka bir şey gelen yoktur herhalde.

Aslında en büyük hayallerimden birisi; yeni yapılacak spor salonunda, kocaman bir bölümde, ecnebilerin "Hall of Fame" dediği şeyin yer alması.

Salon sporlarının tarih kitabını, sanki içini de kendi doldurmuş gibi "Biz yazdık" diye ukalaca sallayan sermaye patronlarına inat, tarihin gerçek sahiplerinden birisi olan Fenerbahçe'nin bunu kesinlikle yapması gerek. Ve en büyük duvarına da geçmişten bugüne "Kadın Sporcuları" koyması... Ayten Salih'lerden, Güneş Çapa'lardan başlayarak, 1950'ler, 1960'lar, 1970'ler, 2000'ler... Bu kızlar...

Fenerbahçe Müzesi'ne girdiğinizde, futbolda kazanılan şampiyonluk kupalarının hemen karşısında kız basketbol takımının aldığı kupaları göreceksiniz. O bölmede ışık yanmasına gerek yoktur. Onca kupa aydınlatır ortamı. Ne manzaradır ama. Ömre bedel!

Hiç yorum yok: