17 Kasım 2010 Çarşamba

Yönetim Tuhaflıkları - I : Makama Saygı


Böyle bir seri çevirmenin zamanı geldi de geçiyor.

Burada, genelde spor kulübü yönetimlerinin, ama özellikle Fenerbahçe'nin ve geniş bir kısım taraftarının takındığı, gerçeklikle bağdaşmayan gariplikleri irdeleyeceğiz.

Birinci sırada "Makama Saygı" var.

"Tamam, kendisini sevmeyebilirsiniz ama makamına saygılı olmak zorundasınız" cümlesinin içerisinde kullanılan bu fevkaladenin fevkinde kavram, aslında ağlama duvarından önceki son durak.

Özünde haklı bir kelam olması bu gerçeği değiştirmiyor; çünkü makama duyulacak olan saygı, dillendirilmekle değil, uyandırmakla olur. İcraatın kendisi, onu yaymadaki iletişimin gücü, koltuktaki insanın tutarlılığı vb. değişkenler, önemli etkenlerdir.

Esas amaçlardan yan yollara sapan, başarısız olduğunda kitlesinden fellik fellik kaçan, sürekli yalan söyleyen ve verdiği sözleri tutmayan bir liderin halka sunduğu şeyin adı "saygı" olmadığı için, karşılığında bulduğu da bu değil, şiddetli bir aksülamel olur.

Fenerbahçe Cumhuriyeti'nin lideri Aziz Yıldırım'ın, "makama saygı düşkünleri" tarafından benzetildiği Türkiye Cumhuriyeti liderinin kim olduğu, hepimizin mâlumu:
Mustafa Kemal Atatürk

Bu nereden tutsak elimizde kalan ve nereden baksak Mustafa Kemal Atatürk'e büyük haksızlık olan benzetmenin, "makama saygı" bakımından bizlere verdiği bazı dersler var.

Güncel dönem reisi (!) "Makama Saygı" için resmi dergi baş yazılarında kalem eskitip, peşindeki insanlar ise bin bir ajitasyonla saygı duyurmaya çalışırken, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk reisicumhuru koca bir Meclis'i idare ediyordu. Yapılmasını istediklerini ya da karşı olduklarını başkasının kaleme aldığı yazılarla değil, kendi iradesiyle ve belagat gücüyle başarıyordu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin takrir oylamaları, reisin açıklamasından sonra yapılırdı. Mustafa Kemal Paşa'nın açıklamaları kitleyi hangi yönde oy kullanacaklarına dair yönlendirici olurdu... Bir keresinde Meclis'in ekseriyeti izahatinin tersi yönde oy kullandığında;

- Lütfen ellerinizi indirir misiniz? Galiba iyi izah edemedim, dedi ve yeniden, ret kararını istediğini hissettirerek izah etti.

Hiç yorum yok: