5 Kasım 2010 Cuma

Fenerbahçe Taraftar Karta Gönül Vermeyen Siktirsin Gitsin!Dünyanın gelmiş geçmiş en gelişmiş ve hızını alamayıp gelişmekte olan spor kulübü portalı fenerbahce.org, bir soru sormuş:

200.000 Nedir?

Haberin metni , okurken insanı fena halde duygulandırıyor (!)

Taraftar kart, şüphesiz ki kurumsal bir atılımdır. Ciddi gelir elde edilmiştir. Aynı zamanda bir istatistik ve tasnif yöntemidir ama bu kadar abartmaya gerek var mı?

Abartmaktan kasıtları bir saraya dizelim.

Haberin ikinci cümlesinde bir tabir var:
"Fenerbahçe Kart’a gönül verenler"

Bu nasıl oluyor?

Fenerbahçe'ye değil de onun ticari bir unsuruna mı gönül vermek esas haline geldi artık?

Cüzdanında plastik bir kart taşımayanlar, aşklarına karşılık bulamayacaklar mı?

Bu masrafı karşılayacak durumu olmayan insanlar, mahallenin "güzel ama zengin kocaya gitme meraklısı" kızına yanık genç erkekler gibi, platonik ve plankton mu olacaklar?

"Fesat olmayın, orada ne demek istendiği belli" denildiğini duyar gibi oluyorum. Doğrudur, ama bu kadar gelişmiş bir portalsanız ve kocaman bir kurumsal iletişim departmanınız varsa, bir zahmet bu nüanslara dikkat etmek ve kitlede elitizm algısı yaratmamak gerek.

Neyse...

Hemen akabinde, 192.000 sayısını geçen taraftar kart ile, geride bıraktığımız kulüpler sayılmış.

Kurumsal yapısıyla "benzeri olmaya öykündüğümüz" Manchester United, Barcelona, Real Madrid, Bayern Münih gibi kulüpleri, bu anlamda geride bıraktığını zikretmek gerçekten "takdire şayan" bir şey mi?

(Bu arada, bir daha "kurumsal" dersem, beyin kanaması geçireceğim)

Bu kulüplerin katıldığı bir toplantı yapılsa, tüm Dünya televizyonlarından aynı anda yayınlansa, halklar da zorla ekran karşısına oturtulsa... Üstüne de Fenerbahçe adına Şekip "The Prezentabıl" Mosturoğlu çıkıp, "Biz sizi geride bıraktık çünkü 192.000 taraftar kart sattık" dese, Çin'de patlayan kahkahanın kelebek etkisiyle bilcümle binanın camları kırılır mı?

Veyahut 25 milyon olarak zikredilen Fenerbahçelileri tek tek çevirip, "2006 ve 2010 yılındaki şampiyonluklardan bir tanesini geri alacağız ama taraftar kartınızı yemeniz lazım" dense, kaç kişi itiraz eder?

Haberin geri kalanı biraz hamaset, biraz gaz... Karışık duygulu propaganda çorbası... Uzatmayalım..

Soru şu:

192.000 / 25.000.000, yani her 130 Fenerbahçeliden bir tanesi mi "Fenerbahçe Tutkunu" yönetimin vizyonunda?

Bir dakika, hedef 200.000'miş esasında... Böylelikle oran 125'de 1'e düşüyor.

Gerçi bir zamanlar 1.000.000 üye falan deniyordu. Şimdi bu habere göre o projeden vazgeçilmiş, rakam düşmüş ama en iyimser tahmin bu demek ki. Bir de öyle bakalım madem.

Eveeet, 25 kişiden 1 tanesi, gerçek Fenerbahçeli gözüküyor.

Geriye kalan 24 kişi! Sen, sen, sen... Siz ikiniz... Şu sıra komple... Siktirin gidin lan burdan!. Çık dışarı çık... La Hasan, Hakkı, atın ha bunları dışarı.

3 yorum:

Soldan Atak dedi ki...

peki kayseri maçındaki olaylardan bir gün sonra büyük puntolarla "Taraftarıma Dokunamazsın!" başlıklı bir manşet haber olması ve içeriğinin "FenerAlarm" olması?

baris_gerceker dedi ki...

kurumsal :)

Canarino dedi ki...

Bayılazaam :)