25 Aralık 2010 Cumartesi

İleri Demokrasilerde İçki İçenin Götüne Damga Vurulur


Haber ajanslara düşer düşmez yorum yapmak yanlış olabilir ama dayanamıyorum, zira haberin içerisinde "yanlış anlaşılabilecek" (!) bir durum olsa bile başımızdaki mebuslardan bir çoğunun yasakçı kafası malum olduğundan, bu hadisenin yaldır yaldır içlerinden geçtiğini tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok.

İnternetten içki satışını yasaklayan önerge, TBMM Plan Bütçe alt komisyonunda görüşülmüş. Görüşmeden sızan fantastik cümleler var.

İktidar partisinin üyelerine;
“İnternetten alkol satışının ne sakıncası var?” diye sorulmuş.

Cevap olarak;
“18 yaşından küçükleri koruyoruz” demişler.

Bu muhteremlere göre 0-18 yaş arası çocuklar internetten kredi kartıyla sipariş verip, eve alkol getireceklermiş. E güzel de bakkal var, çakkal var, şarküteri var, süpermarket var, hipermarket var, AVM'ler, var oğlu var. Hepsinde içki var. O nasıl olacak? 18 yaşından küçük her vatandaşın başına emniyet elemanı mı koyacaksınız?

Yine bu müstesna zevat, internete girerek içki satın alan insanların mahallenin tekel bayiinin 128 bit SSL korumalı web sitesini açıp 3 tane Tuborg Fıçı sipariş verdiğini sanıyor herhalde.

Anlaşılan kendileri dayanamayıp, devamlı götürüyorlar. Bu kafanın başka izahı yok çünkü.

Oldu olacak komisyonun başında kim varsa ismini değiştirsin de "Murat Dördüncü" yapsın. Tarihe de hoş bir atıf olur.

Not : Başlıkta gayet ciddiyim. Süreç içerisinde bu noktaya gelmektense bir an evvel tatbik etmeye başlamak en güzeli. Bir ara içki içenlerin doğrudan giderilmesi nasıl olur diye düşündüm, lakin şimdilerde "Kara Ali" gibisini bulmak zor. O mesleğin erbabı kalmadı. Bunun yerine gözlere mil çektirilebilir. Komisyon bunu bir düşünsün.

2 yorum:

Sekhranikos dedi ki...

Dünyanın en zararlı bağımlılık maddesi olduğu pek çok "gavur" kurum dahi tarafından ifade edilen alkol bu kadar korunurken ota, sigaraya konulan yasaklar konusunda ağız açılmama sebebi nedir?

Bu ikircilik iktidarda terennüm eden zevatın "islamcı" kimliği oluşumudur? Bir devletin bırakın 18 yaş altını tüm vatandaşına alkolü yasaklaması kötü bir şeymidir?

Aklı selim insanları, aydın veya aydın kılıklıların endirekt değil direkt ölüme sebep verdiği herkesçe bilinen alkole karşı duydukları bu sempatinin kökeni bir tür aslında anti islam davranışımıdır!

Bloglarda aklı selim görünen kişilerin bazı eleştirileri akıllara seza!

Üzerine laf edilen "şey" ALKOL! ingilterede bağımlılık yapan maddeler üzerine araştırma yapan kurumun açık ara en zararlısı ilan etitği madde. insandan aklı alıp zeki becerekli her tür meziyete sahip bir hayvana döndüren ALKOL mü savunuluyor?

NE tür bir yanılsama içindesiniz. Buna her ne sebeple olursa olsun zorluk çıkaran bir yönetimin -koymuşum islamcılıklarına- ne olursa olsun takdir edilmesi motive edilmesi gerekmiyormu?

Canarino dedi ki...

Bir devletin bırakın alkolü, herhangi yasal bir tüketim maddesini / hizmeti yasaklaması bana "kötü" bir şey gibi geliyor. Doğrusunu anlatırsın, güzelce öğretirsin, fazlalık gördüğün kısımları yasal olarak düzenlersin. Gerisini serbest bırakırsın. Olur, biter. Şu yasak, bu yasak. Olacak iş mi?

Farzını amelini kovalamıyor olabilirim ama kendimi hiç de "anti islam" neferi olarak görmüyorum. Sen nasıl gördün, onu da anlamadım. Din konusunda bilgin, görgün, her bir şeyin benden fazla diye beni "gavur" ilan edebilmen hoş bir şey.

"Demek ki aklı selim değilmiş" de, geç. Tebliğ de ettin öyle olmadığımı. Bak, ne güzel oldu.

Evet, alkol savunuluyor. Hele ki "doğrudan öldüren" silahı çatara çutara 18 yaşa indirip, alkolü yasaklayan zihniyet yasaklıyorsa öyle böyle savunulmuyor.