6 Şubat 2010 Cumartesi

22 Lira

Matematik ile oldum olası aram iyi olmadı ama bu hususta güvenilir insanlarla aynı düşünceye sahip olduğunu görünce, insanın kendisinden şüphesi azalıyor. Mevzu uzun aradan sonra Saracoğlu tribününde yer aldığım Bursa maçı.

İlk yarıda takım, maçın genelinde ise tribün mükemmeldi. Fenerium tribünü ve açıklar (Ne Migros'u, ne Telekom'u arkadaş, açık oralar, açık!) alışılmış boşlukları göstermiyordu. Hadi diğerlerini bir tarafa koyalım, açıkların bu doluluk oranına sebep neydi? 44 Lira'dan, 22 Lira'ya inen biletler...

Geçenlerde bir kardeşimiz , Eczacıbaşı maçında başkana "Kadıköy dolmuyor başkanım" dediğinde aldığı cevap "Hava soğuk"... Diretip, "Biletler de pahalı" dediğinde ise "İndirdik ya!" yanıtı ile karşılaşıyor.

Neticede, deniz iklimini yaşayan bir memleketimiz var. Her zaman muazzam bir soğukla iç içe yaşamıyoruz. E stadımızın ısıtması da var, Allaha ve icra makamına şükür. Soğuk da olsa, halkımızın maça gelmesi ve gelmişken bir de Fenerium'dan, kesesi neye müsaitse, o kadar alışveriş yapabilmesi için... Demek ki "soğuk" bahanesi yandan auta çıkıyor.

Aslında, bilet pahalılığının bitmek bilmez kakafonisi ile düşük gelirli taraftarın tribünden uzaklaştırılmasını içine sindirebilenler ile sindiremeyenlerin uzun süre önce gerçekleşen ayrışması içerisinde kimin haklı olduğunu gösteren çok sağlam bir delildir Bursa maçı.

Ya delikanlı gibi "Kardeşim, biz zümre yaratmak istiyoruz. Halk, halk, nereye kadar lan" densin, ya da "Götünüzden teori uydurmayın. Bizimkisi bir süreçti. Ha 10 yıl oldu ama sonunda anladık ki pahalı biletle bu iş olmuyor. Ucuzlatacağız" diye bildirilsin. İkisi de olmayınca, taraftara başçavuşun eşşeği muamelesi gözüküyor. Etmeyin!

1 yorum:

canarino giallo dedi ki...

22lira da halt etmektir 11 lira olsun :p