23 Şubat 2010 Salı

Kupa Bizim

Türkiye'deki kupaların bir çoğunun değeri, Fenerbahçe'nin o kupayı kazanmış olma durumuna göre değerlendirilir. Örneğin rakip takımların aklı evvel taraftarları için Türkiye Kupası'ndan daha değerli bir şey yoktur. Bu hallerine Türkiye Ligi'ni kazandıklarında ara verip, şampiyonluktan büyük bir derece olamayacağına dair fikirler edinirler ama bir süre sonra kaldıkları yerden devam ederler.

Bu vb. şeyleri söyleyen Fenerbahçelilere "Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş" şeklinde yaklaşanlara zaten yapacak bir şey yok. Zira Türk sporunda Fenerbahçe'nin hakkıyla yükseldiği üstün yere ne kedigiller uzanabilir, ne kartallar yükselir.

Neyse... Mevzu bu değil, erkek basketbol takımının kazandığı Türkiye Kupası. Bununla ilgili, güzelce, doyurucu ve son paragrafında ezber bozan bir yazı için Koskorcuk abi'nin bloguna, şuradan buyrun.

İçeriği başka yazıda kalmak üzere, bizi bir kaç senedir fazlasıyla üzen erkek basketbol takımı müzeye bu kupayı getirerek büyük bir iş başardı ve rakiplerin de Türkiye Kupası mevzuunda dilini götüne kaçırdı.

Umuyorum Fenerbahçe yayın organları bir güzellik yapar da Türkiye Kupası'nı ilk kazanan takım olma özelliğini haiz Fenerbahçe kadrosu ile bugünkü takımı bir araya getirir.

Biz de o günkü vaziyeti Mehmet Durupınar'ın "Türk Basketbolunun 100 Yıllık Tarihi" kitabından buraya aktaralım.

"1966-67 sezonunda Türkiye Ligi ile birlikte Türkiye Kupası maçları da başladı. Elemeler İstanbul, Ankara ve İzmir grupları ile Anadolu takımlarının katıldığı Federasyon Kupası maçları ile oynandı. İstanbul Grubu'nda İTÜ, Beşiktaş ve Galatasaray'ı eleyen Fenerbahçe birinci oldu. Ankara elemelerini Muhafızgücü, İzmir'i Altınordu, Federasyon Kupası'nı da Adana Karataş kazandı. Yarı finalde Muhafızgücü, Adana Karataş'ı zorlanmadan elerken, Fenerbahçe, Altınordu'ya İzmir'de 11 sayı farkla (75-86) yenildi, İstanbul'daki rövanşı 17 farkla (88-71) kazanarak finalist oldu. Finalin ilk maçı 26 Nisan'da İstanbul'da oynandı ve Fenerbahçe, Muhafızgücü'nü 17 sayı farkla 84-67 yendi. Mayıs'ta Yugoslavya'da yapılan ve bütün maçları kaybettiğimiz 1967 Balkan Şampiyonası kupaya 1 ay ara verdirdi. Böylece kupa finalinin rövanşı 21 Mayıs'ta Ankara'da yapıldı. Bu arada ilk karşılaşmada 24 sayı ile maçın adamı olan Erdal Poyrazoğlu askere alındığı için bu kez Muhafızgücü forması giyerek finalde her iki takımda da oynayan basketbolcu oluyordu. Erdal'ın 6 sayı attığı maçı Muhafızgücü 76-65 kazandı ama İstanbul'daki farkı kapatamadığı için kupayı Fenerbahçe müzesine götürdü"

1966-1967 Fenerbahçe Kadrosu:
Mehmet Baturalp, Tuncer Kobaner, Hüseyin Kozluca, Ferhan Baras, Erdal Poyrazoğlu, Barış Küce, Güner Yalçıner, Emin Özer, Osman Berkmen, Tunç Özan, Dimitri, Hür Güreralp, Mitko Steyanof.

Antrenör:
Erol Demiroma

Hiç yorum yok: