25 Eylül 2009 Cuma

Sanal Gazete & Okuyucu Yorumu

Malum, gazetelerin internet sitelerindeki haberlerin çoğu "Laf olsun, torba dolsun" diye konanlardan ibaret. Çıplak kadın resmi arıyorsanız veya hafif oynak vaziyette olan ruh halini "Aaa ne ilginç lan" tepkisi verilecek bir resimle şenlendirmek niyetindeyseniz, aradığınızı fazlasıyla bulabilmek mümkün ama bunlar çıktığı zaman geriye kalanlar, "gazete" kavramı özelinde doyuruculuğa ulaşmayı garanti edemiyor. Tabii bizimkilerden, örneğin bir Guardian kalitesi beklemek zor ama "Tıklayın, götü görün" gazeteciliği yerine, iletişim mezunu onlarca gence, "amatör yazar çizer" kadrosunda yer vererek, matbu alemde olmasa da sanalda kalem oynatma fırsatı sunup, memleketteki mütefekkir sayısına katkıda bulunmalarını bekleyebiliriz. Olmuyor, canlarının sağlığı...

Haberlerden ayrı olarak, bir de haberlere dair okur yorumları var ki onlar başlı başına makara kaynağı. Bunlardan, bugün karşılaştığım bir tanesine okuduğumdan beri gülüyorum.

Falanca dizide geçenlerde bir sevişme sahnesi olmuş. Bu sahne çok yankı getirmiş. Bir sevişme sahnesi daha çekmişler ama bu sefer koltukları kamuflaj olarak kullanıp, uzuvları göstermemişler. Haber bu. Yorumlar ise şöyle.

"Bu kadar, sevisme sahnesi amerikan dizilerinde yok. . ne yapilmak isteniyor. . anlamis degilim."

"Yeter artık illaki sevişmek zorundalar mı acaba yeter artık ya işin cıvığını çıkardılar..."

Haber oradaysa, yorumlar da burada.

Amerikan dizilerinde sevişme olmadığı tespiti, böyle sahnelerin toplumsal bir kötü niyete yönelik olması, sevişmenin mecburi hizmetlik durumu ve cima ederek cıvık çıkartılması gibi muazzam (!) tezleri içeren bu yorumların meali ne?

1. Bulan var, bulamayan var. Bizi coşturmak mı istiyorlar? Canımız çekiyor lan!
2. Sevişmeden ilişki olmuyor mu kardeşim? Biz sevişiyor muyuz? Gerçi bir ilişkimiz de yok ama... Sevişmesinler kardeşim. Canımız çekiyor lan!

"İki kişiye bakarak, toplumsal genellemeye girmeyelim" diyeceğim ama sanatsal bir yapım söz konusu olduğunda "Yaptığınızı izlenebilir kılmak ve ilgi çekmek için sevişme sahnesinden başka bir şey bulamıyorsanız, yapmayın bu işi kardeşim" diye eleştiri getireceğine, en doğal hormonel hareketlerden birine yüklenmeyi seçen yığınların varlığını bildiğimiz için gayet rahat genellemeye gidebiliriz herhalde. Bitmez bu işler!

Hiç yorum yok: