13 Eylül 2010 Pazartesi

Aziz Nesin ve Aptallık Yüzdesi

Gerek mali, gerek siyasi, gerekse içtimai akılların gırla gittiği bu memleketin, referandum sonrası her türlü sosyal platformda bir kez daha içine düştüğü akıllı - aptal tartışması mevzuunda, usta yazar Selahattin Duman'ın fikrinden gidiyorum. "Hiçbirimiz kendimizi fazla kayırmaya kalkmayalım" derim. Birinden birinde mutlaka sınıfta kalırız.

İlgili yazının tamamı burada, ilgili bölüm ise aşağıda...

Bu milletin okumuşları yüz elli senedir ikiye çatlamış durumdaydı. Bir kısmı "halkı" beğenmez, diğer kısmı da "halkı beğenmeyenleri" beğenmezdi.

Halkı beğenmeyenler yıllardır "ahalinin anlama özürlü olduğunu" savunur. Halkı beğenmeyenlere kızanlar ise "Hayır! Halkımız anlama özürlü değildir, siz anlatamıyorsunuz.." fikrinden giderler..

Rahmetli Aziz Nesin "Ahalinin yüzde atmışı aptal" dediğinde çarşı bu yüzden karıştı.. Herkes Aziz Nesin'e öfkelendi. Bir Allah'ın kulu da çıkıp "Beyler! Yüzde kırk akıllı ne yapar hesapladınız mı? Nüfusa vurduğunuzda 25 milyon eder ki Avrupa'nın tamamından bu kadar akıllı çıkmaz.. Yazar bize iltifat etmiş, ne kızıyorsunuz?" demedi..

1 yorum:

Black Pearl dedi ki...

ne guzel yazmissin :-) aptal yerine egitilmemis deseydi, daha az ilgi gorurdu ve daha az insan sinirlenirdi :-)