10 Haziran 2010 Perşembe

Evlenin. Mutlu Olun.


Yukarıdakini ilk gördüğümde, yüzük sanmıştım.

Hani arabaya "Evleniyoruz. Mutluyuz" yazan çiftler, aşklarının sağlamlığını sembolize etmek için "kelepçe" temasını kullansın diye. Saatmiş meğer. Dervişin fikri neyse, zikri de o... Bir zamandır "ciddi ciddi" evlilik düşünür haldeyim. Maslahatgüzarlık seviyesinden devam olacağını bildiğim halde, kendi kendine gelin güvey halleriyle beraber.

Görülünce klişe hastalarının bodoslama "Aaa ne kadar doğru demiş lan?" dediği sözlerden birisiydi. Kim söylemişti anımsamıyorum; "Eğer aşk ile evlilik hakkında bir kitap okumak istiyorsanız, iki ayrı kitap satın almanız gerekir" diye bir şey.

Laf... İnsan seziyor, doğrusunu bulduğunu; doğrusu, bulunduğunu kabul etmese de.

Genç yaşta fani dünyaya veda eden Jane Austen'in çok azı aklımda kalan sözünü buldum. Bu çok daha derinlikli ve uygun.

"Happiness in marriage is entirely a matter of chance. If the dispositions of the parties are ever so well known to each other or ever so similar beforehand, it does not advance their felicity in the least. They always continue to grow sufficiently unlike afterwards to have their share of vexation; and it is better to know as little as possible of the defects of the person with whom you are to pass your life"

İnsan, hayatında pek az şeye içten kahrediyor. Kısmete vuslat yerine iftirak düşmesi de bunlardan birincisi. Bunu aşarak evlenmiş ve evlenecek çiftlere mutluluklar...

3 yorum:

aLican dedi ki...

evlilik benimde kafamı kurcalayan bir olay...Daha yaşım olmasına rağmen şuan 2 buçuk yılı aşkın bi ilişkim var ama önümde daha en azından 4 sene var askerlik dahil bu süre içinde zaten evlenmem zor :) 25 ten sonra evlenmenin bir anlamı yok gibime geliyor :)

mustafa halıcı dedi ki...

Filozofun dediği gibi ''mutlaka evlenin. Karınız iyiyse mutlu olursunuz, değilse filozof''

Black Pearl dedi ki...

Ahahaha cok hos birsey.

Alican 25ten önce ve sonra da evlenmek saçma!

Mustafa Halıcı. socratesdi galiba bunu diyen, kadınlar için ne demiş kendisi?