7 Ocak 2011 Cuma

Hem Efes Pilsen Kapansın Hem de Yasaklar Kalksın


Aklıma Zeki Alasya - Metin Akpınar'ın, Devekuşu Kabare'deki "Geceler" oyunu ve rüya tabircisine giden Necmettin Erbakan sahnesi geliyor. Metin Akpınar'ın canlandırdığı hoca, rüyasını anlatırken "Biz beraat ettik" deyip, duruyordu.

Beraat şanlı bir müessese... Bir daha geri dönüp, bakılmıyor. Ama ben yargıda herhangi bir suçun üzerinin "Onlar yapmaz öyle şey" diye örtüldüğünü hatırlamıyorum. Aynı şekilde suçlu birine dair "iyi hal" kavramını bilirim ama kız istemede kayınpedere damat tarif edilirmiş gibi, suçlu hakkında "İçkisi kumarı yok. Evden işe, işten eve. Büyüklerine saygılı. Efendi mi efendi." denerek cezanın az olması için kulis yapıldığını anımsamam... Lakin başka bir mecrada bunlar yaşandı.

Efes Pilsen doping yaptı. Cümle alem izledi. Kimlerin neden konuşamadığını, ses çıkaran bazılarının da neden olaya yüksek perdeden dalmadığını, aylar önce şurada yazmıştık. Ekmek parası (?) ne yaparsın...

Bugünlerde çıkan yasa yüzünden, Efes Pilsen'e dair mağduriyet şarkıları bir kez daha terennüm edilmeye başlandı. Özünde yasaklara karşı olduğu için haklı bir mücadele ama kurtarılmak istenen özne yanlış.

"Basketbolu Türkiye'ye Efes Pilsen getirdi" safsatasına inanan kocaman kitleyi bir kenara bırakalım. Onların gözünü Koraç Kupası bürümüş. Müesseseleri, memlekette spor tam kesilecekken, gökten inen bir melek sanıyorlar.

Basketbol camiasına ve Efes Pilsen'deki isimlere yakınlıklarından ötürü düşündüğünü söyleyemeyenleri de boş verin. Eş dost hatırına erdemleri bir kenara bırakanlardan kimseye hayır gelmez.

Spor kulübü taraftarı olduğunu söyleyen, özellikle Fenerbahçeli olan ağabeylerime, kardeşlerime, herkeslere sesleniyorum.

Unutmayın!

Efes Pilsen, "özellikle son yıllardaki icraatları itibariyle" bu ülkede bir takım erdemlerinden bahsedilecek son kulüplerden bir tanesidir. Türk basketboluna tesis anlamında tek bir çivi çakmaması, kulüp takımlarının taraftarına reva gördüğü basketbolu sevdirme (!) hamleleri ve son olarak Federasyon Başkanı'nın bile itiraf ettiği organize doping skandalı ile yüz karasıdır!

Alelade bir Fenerbahçeli olarak sürece ve Efes Pilsen'e dair dileklerim, yasakçı zihniyetin memleketin her noktasından yok olması ve Efes Pilsen'in de bir spor kulübü olarak yaşantısına devam etme olanağının "yaptığı doping temelli üçkağıtçılıklar yüzünden" ortadan kalkmasıdır.

Elbette bu kanun eşliğinde eski dosyalar açılmayacak. Ve elbette "sırf müskirat olduğu için kısıtlanmak istenen" bir markanın sonuna kadar arkasında duralım ama o markanın sapına kadar suçlu bir unsurundan "masumiyet ve mağduriyet idolü" yaratmayalım.

Efes Pilsen kapansın!

Hiç yorum yok: