30 Aralık 2009 Çarşamba

Sora No Otoshimono

Bir diğer mangadan çevirme ruh hastası anime ile daha birlikteyiz.

2007 Mayıs ayından bu yana devam eden, İngilizce namıyla "What Fell from the Sky", on üç bölümlük anime versiyonuyla zuhur etmişti. 4 Ekim'de başlayan seri, 27 Aralık'ta sona erdi.

Kucakta ufalmış hali ile gördüğümüz ve "Barışçıl ve sakin bir yaşam" mottosu ile ortalarda gezen Tomoki Sakurai, ana karakterimiz.

Bankta oturan trionun sağında yer alan ve gizliden gizliye ince bir sapık olan bu liseli kardeşimizin çocukluk arkadaşı ve komşusu olan Sohara Mitsuki durup durup, Tomoki'nin kafasını gözünü yarmakla meşgul.

Resimde yer almayan ve büyük bir Yakuza ailesinin kızı olan Mikako Satsukitane nam okul konseyi başkanı ile nehir kenarında yaşarken kendisini ilme ve fenne adamış arkadaşı Eishiro Sugata ise dizinin diğer insan karakterleri.

İnsan olmayanlar ise "Angeloid" diye anılan ve gökten gelen pembe saçlı Ikaros ve mavi saçlı Nymph.

Tabii insanın aklına "Nymph" denince ilk olarak başka şeyler geliyor modern psikoloji sayesinde ama "Güneşe doğru uçacağım" gazıyla balmumundan kanatlarını eritip, düşerek hakkın rahmetine kavuşan Ikaros'un yanına, aynı mitolojiden peri benzeri bir şeyin gelmesi normal sayılır; sapık bir durum yok.

Konunun özü klasik... Sakin bir kasaba, şenlikli bir okul ve okulun popüler öğrencilerinin manyaklıkları...

Devamında, gökten pat diye düşen hafıza kaybına uğramış bir angeloidin (Ikarus) ve onu geri götürmek üzere emir alan bir diğerinin (Nymph) bu kadroya katılması ile zaman içinde herkesin birbirine bağlanarak çok iyi arkadaş olmasını çekemeyen asıl angeloid sahiplerinin ortamın anasını bellemek istemesi geliyor.

Klasik makara kukara unsurları ve Kemalettin Tuğcu motifleri ile bezeli bir anime olduğunu söylemeye gerek yok. Hemen her farklı yapımda aynı şekiller yer almasına ve konular aşağı yukarı tahmin edilebilir olmasına rağmen nasıl oluyor da bir oturuşta 7-8 bölüm izleyebiliyorum, hala akıl sır erdirebilmiş değilim. 13 bölüm çarpı 20 dakikadan, 4 küsur saati de buna gömdük. Herkes çıksın kerevetine...

1 yorum:

Flying Dutchman dedi ki...

bu soldaki kızın balkonlar niye öyle

yakında japonya'da anime karakteir ile evlenmek yasal olur